Konst – enligt sportens alla regler
Spänd förväntan rådde på Idrottsmuseet timmen innan vernissagen av utställningen med temat "Idrott är väl ingen konst!". Ett år av förberedelser och planering var till ända.
annons
Vernissage lördagen 20 februari kl. 13.00
Spänd förväntan rådde på Idrottsmuseet timmen innan vernissagen av utställningen med temat "Idrott är väl ingen konst!". Ett år av förberedelser och planering var till ända. Allt var på plats, tavlorna hade rättats till en sista gång, skulpturerna ståtade på podierna och glasmontern var fylld av spännande keramik. 43 deltagande konstnärer hade bidragit med ca 70 verk, vilket visade på ett stort intresse från Helsingborgs Konstförenings sida.
Idrottsmuseet kunde under eftermiddagen räkna in ca 250 besökare som med stort intresse tog del av de utställda verken, samtidigt som man kunde fundera över temat för utställningen och möjligen lägga till ett fundersamt "eller?". Många tekniker var representerade bland de utställda föremålen. Där fanns måleri, grafik, glas keramik och smide och alla bidragen utgick från utställningens tema som var just idrott.
Robert Lillhonga invigde utställningen
Speciellt inbjuden till denna vernissage var Robert Lillhonga som var extra stolt över att ha fått förtroendet att inviga samarrangemanget mellan Helsingborg Idrottsmuseum och Helsingborgs Konstförening.
Andra talare vid detta tillfälle var Christer Fermvik, Helsingborgs Idrottsmuseum och Kerstin Schultz, Helsingborgs Konstförening. Alla tre lovordade det lyckade resultatet med denna unika utställning.
Förutsättningen för utställningen var att från Idrottsmuseets sida kunna hitta en samarbetspartner som hade kunskaper och kontakter när det gällde den konstnärliga delen. Därför är vi både glada och tacksamma för att Helsingborgs Konstförening delade vår entusiasm när det gällde idén.
I en del av museet har det skapats en kreativ hörna där den yngre publiken med hjälp av färger, kritor och lera kan illustrera sin egen favoritidrott – något som visade sig vara ett lyckat drag eftersom vår första utställningsvecka också sammanföll med skolornas vårvinterlov.
Jag är övertygad om att – när utställningen är slut och vi gör en slutsummering av denna konsthändelse – vi kan konstatera att vi har gjort något utöver det som man vanligen förknippar med ett idrottsmuseum och samtidigt kunna känna att vi har nått en ny publik som även har upptäckt att det finns ett fantastiskt fint idrottsmuseum som även platsar i "kulturfamiljen Helsingborg".
Öppettider under utställningen (t.o.m. 19 Mars 2016) med fri entré:
Utställningen är avslutad!
Måndag-torsdag 09.00-15.00
Fredag 09.00-17.00
Lördag-söndag 13.00-17.00